Cyfrowy, offsetowy, a może UV? Jaki rodzaj druku wybrać?

Cyfrowy, offsetowy, a może UV? Jaki rodzaj druku wybrać?

Użytkownicy drukarek oraz maszyn drukujących bardzo często nie zdają sobie sprawy z tego co i dlaczego akurat to kupują. Patrzą na parametry i widzą wyłącznie liczby — pomijają podstawowe informacje o przeznaczeniu urządzeń, ukryte pod pojęciem technik druku oraz o palecie dostępnych barw, które mają wpływ na efekt wydruku. W konsekwencji dopiero po zakupie dowiadują się, że maszyna jest droga w eksploatacji, nie jest przystosowana do konkretnych mediów lub jakość wydruków pozostawia wiele do życzenia.

Podstawowe rodzaje druku

Druk cyfrowy — wykorzystywany jest przez drukarki cyfrowe produkcyjne oraz niekomercyjne. Informacje dotyczące drukowanego obrazu pobierane są bezpośrednio z komputera. Każdy kolejny wydruk można personalizować. Korzystając z tego rodzaju druku, bardzo często przygotowuje się bilety, karty świąteczne lub wizytówki. Druk cyfrowy jest równie popularny co druk laserowy, jednak jego jakość jest na wyższym poziomie. Właśnie dlatego stanowi podstawę w większości drukarni, ale też w dużej mierze wybierany jest przez osoby prywatne.

Druk offsetowy — nazywany drukiem płaskim, najczęściej wyposaża się w niego sprzęt do drukarni, który ma do czynienia z dużymi nakładami druku, np. wydruk gazet i magazynów. W jego przypadku można stosować papier w arkuszach lub rolkach, a gotowe nadruki docina się do określonego formatu. Jest to druk uniwersalny używany też w wielu innych przedsiębiorstwach.

Druk lateksowy — przyjazna środowisku metoda druku, w przypadku której stosuje się farby na bazie wodnej. Wybiera się ją głównie ze względu na szerokie możliwości względem mediów — można przy jej pomocy drukować na folii, tkaninach, papierze, płótnie i wielu innych. Druk jest dość trwały.

Druk solwetowy — alternatywa dla druku lateksowego. Do wydruków wykorzystuje się atramenty na bazie rozpuszczalników organicznych. Są wyjątkowo odporne na promieniowanie UV i przez długi czas mogą być eksponowane na zewnątrz. Technikę stosuje się w przypadku banerów lub tablic reklamowych.

Druk UV — niezwykle trwała technika druku. Tusz może być nakładany na dowolny materiał, a każda kropla utrwalana jest światłem. Metoda może być stosowana zarówno w przypadku dużych, jak i małych nakładów. Wykorzystywany jest przy aranżacji wnętrz (np. systemów oznakowań), ale nie tylko. W taką technologię wyposażane są głównie drukarki produkcyjne, w przypadku których ważna jest wyjątkowo wysoka jakość kolorów.

Terminy poligraficzne dotyczące przestrzeni barw

CMYK — to cztery podstawowe barwy drukarskie wykorzystywane w większości drukarek: cyjan (niebieski), magenta (purpurowy), yellow (żółty), key colour (czarny). Umożliwiają one wykonanie druku w każdym kolorze, dzięki zmieszaniu kolorów w określonych proporcjach. Barwy w tym modelu mogą nie być w pełni zadowalające, dlatego do uzyskania efektu maksymalnie intensywnych barw poleca się wybrać maszyny, które obsługują więcej tonerów
RGB — model kolorów uwzględniający wiązki światła „mieszane” przez ludzkie oko. Szeroka paleta kolorów, jakie widzimy, opiera się na trzech barwach: czerwonej (red), zielonej (green) oraz niebieskiej (blue). Model ten wykorzystywany jest w urządzeniach odtwarzających obraz, czyli na wyświetlaczach, monitorach, skanerach.

Znając podstawowe różnice technik druku, łatwo można dopasować drukarkę do swoich potrzeb. Redakcje sięgną m.in. po maszyny offsetowe, agencje marketingowe po solwetowe, a zwolennicy trwałego i uniwersalnego druku wybiorą urządzenia z drukiem UV. Wiadomo też, że do uzyskania jak najwyższej jakości barw, powinno wybierać się maszyny o rozszerzonej palecie kolorów (np. do 6 tonerów). W razie problemów z wyborem odpowiedniej drukarki nasza firma służy pomocą — dysponujemy dziesiątkami sprzętów o różnych parametrach dla konkretnych branż i osób prywatnych.